Dá se vůbec překonat? Zamávejte strachu ze změny

-Tak už to dál nejde, musím něco udělat. Hned.

-To si jako děláš srandu? Teď, když jsem se tomu tolik věnovala? Dala tomu spoustu času a péče? Teď to chceš MĚNIT?

-Ano. Cítím to tak. Potřebuji tu změnu udělat. Je prostě součástí mé cesty. Prostě musím.

Právě jste svědky rozhovoru jedné mojí částí s druhou.

Jedna, která cítí, že je třeba jít dál a změnit věci, které si poměrně těžce vydobyla.

Druhá, která si trvá na svém, chce zůstat tam, kde je. Protože už je to přece hotové a odškrtnuté na seznamu. Splněno. Teď už má přece přijít něco dalšího!

Taky to znáte?

Něco jste zvládli, dokázali. KONEČNĚ! Dokončili jste důležitý projekt. Rozhodli jste se pro změnu stravovacích návyků. Řekli jste si: „Tak, teď už je nejvyšší čas podívat se těm svým nemocem na zoubek.“

Už jste to udělali a JE TO. A myslíte si: Konečně to mám vyřešeno jednou provždy. 

Jenže… Naše cesta často nevede přímo k cíli. Je klikatá a proměnlivá.

Voda teče, proudí, mohutní, nebo vysychá a mizí. Ale mění se. A když ne, je stojatá a smrdí. Protože život je opravdu o změnách.

Počasí a roční doby se mění. Možná častěji než bychom chtěli. Děti rostou, my dospělí zrajeme:-), mění se krajina, lidé přicházejí a odcházejí.

Změnám v životě se prostě neubráníme.

A o čem že se dvě části Heleny ve mně vůbec bavily?

Rozhodla jsem se totiž změnit svůj web. Vylepšila jsem produkty, doplnila je a vyladila. Dala jsem do toho všechno, protože to miluji. Vydala jsem se znovu na cestu, kterou s sebou nese právě změnu, očekávání, nejistotu, ale i posílení mé vnitřní síly, víry a naděje.

Když už je změna součástí našeho života, je dobré s ní umět pracovat. Umět ji využít pro svůj prospěch. Vytěžit z ní maximum.

Jaké životní změny v životě vás můžou potkat a asi potkávají?

Změna "dobrovolná" 

Týká se věcí, pro které se sami rozhodneme. Protože chcete. Cítíte, že potřebujete změnit účes, začít cvičit nebo se více věnovat sami sobě. Nebo že je načase změnit vaše zaměstnání.

A jaké mám pro vás konkrétní tipy? 

  • Stůjte si za svým

Už jste se rozhodli, tak to udělejte. I když vás okolí nahlodává, že jste to mohli udělat jinak. I když vidíte kolem další a možná i lepší varianty, pro které jste se mohli rozhodnout. Ne. Rozhodli jste se nejlépe, jak jste v danou chvíli byli schopni.

  • Pochvalte se za odvahu

Všechny změny, pro které se v životě rozhodnete, jsou důležité. Všechny mají smysl právě pro vás na vaší cestě. A někdy není snadné se rozhodnout. A vy to zvládáte. To rozhodně stojí za pochvalu. :-)

Řekněte si: „Jsem opravdu dobrá/dobrý.“

Změna "nedobrovolná" 

Život často přináší situace a změny, které bychom si sami nevybrali. Prostě se nám nelíbí. Zradí nás blízký člověk nebo o něho přijdeme. Nebo se nám v průběhu pár měsíců (a někdy i dní) rozpadne rodina, přijdeme o práci. Anebo se objeví nemoc…

Něco se stane a nás to nutí zaujmout postoj. A právě POSTOJ určí to, jestli změnu využijeme pro sebe, nebo ji obrátíme proti sobě.

Konkrétní tipy pro vás: 

  • Nebojujte

Je to těžké, já vím. Ale je to věc cviku. Když se nám stane něco, s čím jsme nepočítali, co obrátí náš život vzhůru nohama, není snadné zůstat v klidu.

Cítíte-li v této situaci silné emoce, dovolte si je prožít. Může to být smutek, hněv, lítost, cokoli. Pusťte je ven. Je to zdravé.

A pak?

  • Pokuste se situaci PŘIJMOUT

Přijetí je smíření se se situací, která nastala. Ne, nezavinili jste ji. Prostě je tady. Je to pro vás nová informace, nová zkušenost. Je třeba ji zpracovat a jít dál…

Zkuste si říct: „Přijímám to, co je.“

Po určitém čase si třeba dokážete položit otázku: Co mě tato změna naučila?“

Prozradím vám ještě, jak to dělám já. Když potřebuji vstřebat změnu, která se mi úplně nelíbí.

MŮJ TIP

Chodím, zhluboka dýchám a říkám si: „Je to pro mě dobré. I když to teď možná nevidím.“

Věci, které měníme nebo se promění samy, ani tak nezůstávají konstantní. Celý život rosteme, zrajeme, mění se naše hodnoty. Dnes nám něco stačí, zítra ne.

Vše potřebuje správný čas. Vše se děje v pravou chvíli.

Proč se vlastně bojíme změn?  

Většina z nás chce žít v klidu a pohodě. Chceme vědět, co bude a žít své předvídatelné životy. Ale nějak to nejde… Se změnami jde totiž ruku v ruce… NEJISTOTA.

Nevíte, co bude za týden za dva a štve vás to? Jak vám rozumím. Ještě dnes mě to někdy popadne. Ale pochopila jsem, že nejistota může být v něčem pozitivní.

Když přijmete, že nevíte, co bude, a že nic v životě není jisté a nafurt, uleví se vám.

Co vám tento poznatek přinese?

„Stále porostete, neustrnete. Cosi uvnitř vás nutí jít životu aktivně naproti. Nejistota je zdravá. Umožňuje vám žít v přítomnosti a vědomě si tvořit svůj život. Díky přiznané nejistotě budete pořád zvědaví jako malé děti.“

Řekněte si: „Ok, živote, tak co pro mě dneska máš?“ Uvidíte, že se v životě nebudete nudit. :-)

A co s tím strachem? Trénujte strach ze změny!

MŮJ TIP

Zkuste dnes udělat jinak alespoň jednu malou věc trochu jinak.

Třeba:

  • Jděte do práce jinou cestou, než jste běžně zvyklí
  • Vyzkoušejte pro vás dosud neobvyklý recept
  • Najděte ve svém životě 1 změnu, o které jste časem zjistili, že pro vás byla užitečná

 

A co to bylo pro mě?

Když mi lékaři sdělili diagnózu, velmi záhy jsem přišla o práci. Bylo to pro mě tehdy, v onom červnu 2015, neuvěřitelné.
Opravdu ztratím své milované studenty a práci, která mě baví? To mi přece neudělají!? Udělali. A dnes jsem tomu moc ráda.

Pochopila jsem, že o lidi, se kterými máme k sobě blízko, nepřijdu. Poznala jsem, kde jsou mé hranice. Dnes si už vážím sama natolik, že si vybírám, do koho investuji svůj čas a potenciál.

Času totiž není nazbyt a na světě jsme pro to, abychom si tvořili radost.

Ptáte se, jak začít? Můžete začít měnit přístup k sobě sama a vydat se na cestu do svého nitra.

Změna je skvělá. Protože se věci hýbou a a to znamená, že žijeme. 

Helena Hrachová
„Pomáhám ženám najít v nemoci novou příležitost a vrátit radost do života. Ukáži i vám cestu Vědomého uzdravování. Zajímá vás, kdo je Helena?>>
  • Získejte konkrétní tipy a udělejte 1. krok naproti vašemu zdraví.
  • Naučte se například, jak stopnout destruktivní myšlenky ve vaší hlavě.
Komentáře