Humor představuje vítězství (nejen) v uzdravování

Jsme na jedné lodi.

Říká pan doktor Radkin Honzák. Významný český psychiatr. Lékař, kterého si velmi vážím. Sám prošel těžkou nemocí. Byl mu diagnostikován malobuněčný karcinom. Byl léčen chemoterapií i ozařováním.

Mám velkou radost, že odpověděl na pár mých otázek.

Pane doktore, co si představíte, když se řekne vědomé uzdravování?

Představuju si, že konečně člověk začne dělat pro sebe to, co mu bude ku prospěchu. My sice deklarujeme zdraví jako nejvyšší hodnotu, ale v běžném životě pro jeho udržení toho moc neděláme.

Takže v případě nemoci je třeba začít se k sobě chovat se stejnou péčí a láskou, jakou dáváme třeba nemocnému dítěti. Tam je začátek i konec, protože nesmíme přestat, když se právě nedaří.

Je možné nastartovat samouzdravovací procesy?

Především je třeba přijmout všechny medicínou doporučené postupy a přijmout je jako účinnou pomoc, ne s odporem a s nechutí. Je pochopitelné, že mnohé z nich jsou nepříjemné, nemilé, ba přímo „proti srsti“, ale nepředstavují žádný naschvál nebo nesmyslné trápení.

Poté, co se nám to povede, je možné přidávat vlastní „doplňky a vylepšení“. Mě posilovalo vědomí, že si – a jen pro sebe – třikrát denně uvařím odvar z bylin, které jsem si vybral jednak sám a jednak nechal doporučit.

Je to jak ta chemie (mně se líbí, že lidé mají představu, že v rostlinách žádné chemické látky nejsou), tak to zastavení a věnování zájmu a péče vlastní osobě.

Jak přijímat sám sebe s následky nemoci? (Únava, méně energie, menší psychická odolnost, vztahy kolem apod.)

Osobně jsem si to nastavil a doporučuju to i dál, takhle: Je docela dobré si to celé představit, jako když jsme v mládí (a tehdy plné a plní sil – tak se tam vraťme) museli jít do jiné školy.

Nebrat to jako tragédii, ale jako skutečně náročnou změnu. Byli jsme zvyklí na něco, teď je potřeba si zvykat na daleko náročnější poměry – nové kantory, nové spolužáky, nové předměty. Mně to opravdu usnadnilo pozici, když jsem se najednou ocitl na druhé straně barikády a místo doktora začal do nemocnice chodit jako pacient. A můžu říct, že tenhle přístup vám zjedná i lepší postoje od personálu.

Jak transformovat negativní životní situace v pozitivní a poučné?

Jak už jsem naznačil: vzít to jako přechod do nové školy.

Když se člověk dozví, že má „vážnou nemoc“, co má podle Vás udělat jako první?

Především si má říct:

Neboj se, vole, Pánbůh se na tebe nevykašle!

Co nás opravdu léčí?

Všechno, co pomáhá harmonizovat organismus: víra, hudba a zpěv dobré vztahy, chemie jak z průmyslu, tak z přírody, pravidelnost a režim, smích, radostné okamžiky, psaní deníku. Všechno, co přináší pohodu, co odstraňuje strach.

Dá se podle vás uzdravit i tzv. mimo systém?

Jistěže existují zázraky, ale jejich přidělování bych nechal „těm nahoře“ a nemyslel bych si, že ausgerechnet já jsem ten vyvolený, na kterého se štěstí zasměje. Nicméně abych z duchovní sféry toho natáhl co nejvíc, přidělil jsem si po 33 ozářeních hrdý titul Jeho Osvícenost a tím to ho nabízím všem dalším, kteří a které mají tuhle zkušenost.

Když někdo mívá úzkost a strach (existenční, o zdraví, atd.) může si pomoci sám, aniž by užíval antidepresiva?

Samozřejmě, že může, je to jednak možnost zasáhnout akutně, jednak možnost nacvičit si obrany. V případě akutní úzkosti NEPOMŮŽE A TEDY NEMÁ SMYSL úzkost zahánět, zaplašovat, protože tím ji vlastně živíme. Je potřeba svou mysl soustředit na něco zcela jiného a plně ji zaměstnat.

Například:

  • spočítat zpaměti kolik je 17×19
  • vzpomenout na všechny spolužáky z první třídy
  • opakovat si nějakou básničku (moc se mi osvědčilo donutit úzkostné jedince, aby sáhli po Janu Nerudovi a nacvičili si jeho Jen dál!)

Delší příprava jde přes autogenní trénink a ta je velice dobře popsána na stránkách „dobrapsychiatrie“ – stačí si v Googlu tato dvě hesla napsat a vyjede velice kvalitní návod.

Co s pocitem: “Takhle to nemělo být, to jsem si nepředstavoval/a.”

Situace, že věci nejdou, přicházejí denně. A je vždy třeba se zastavit, nechat odejít emoční reakci a začít myslet hlavou.

TIP PRO VÁS

Sám to řeším tak, že když se přihodí něco, s čím jsem nepočítal a co vypadá na malér, vezmu papír, uprostřed udělám odshora dolů čáru, nalevo napíšu plus a napravo mínus. A bez ohledu na to, co to bylo, začnu přemýšlet, jaké to přinese zisky. Doporučuju!

Jakou roli hraje v uzdravení smysl pro humor?

Nesmírný a dosud nedoceněný. Humor představuje vítězství. Když se něčemu dokážu zasmát (včetně své blbosti), vyhrál jsem. Nemluvě o kladných účincích smíchu na všech rovinách: biologické, psychologické i mezilidské.

Jak si udržujete smysl pro humor vy?

Aktivním vyhledáváním hezkých a veselých věcí.

Jak vnímáte paralely mezi životní radostí a zdravím?

Emoce radosti zdraví prospívá, smích je jeden z nejzdravějších kousků, jaké můžeme dělat.

E-příručka UZDRAV SE JINAK

Představím vám 7 kroků, které potřebujete k tomu, abyste obnovila svou duševní kondici a tělesné zdraví.

Dozvědět se víc

Jsou antidepresiva berlička, nebo pomoc?

Jako všechno na světě lze správně použít, ale také zneužít (nebo nevyužít), platí to o antidepresivech také. U těžké deprese se bez nich neobejdeme. Brát je jen „pro zlepšení stávající nálady“ je nesmysl.

Tak jako u některých infekcí jsou antibiotika nezbytná, u jiných zbytečná. To je v kompetenci lékaře.

Jak se nestát Vaším pacientem? :-)

Asi nejlépe: navštívit někoho jiného. Ale vážně, žít tak abych přiměřeně sytil své potřeby a nehonit se za každým konzumním přáním.

Kdybyste se mohl vrátit o čtyřicet let zpátky, je něco, co byste udělal jinak?

Z toho, jak omezená je naše svobodná vůle a rozhodovací možnosti, bych to všechno asi zopakoval i s chybami. Bilancování má být jen pozitivní, negativní pouze v případě, že to mohu dohnat.

Dá se začít s „uzdravováním“ v každém věku?

Myslím, že by stačilo žít podle Kristova doporučení: Milovati budeš bližního svého jako sebe sama.

Čím si my, dnešní lidé, komplikujeme v otázce zdraví a nemoc nejvíce život?

Chamtivostí a naštvaností, když se nám nepovede uchvátit, co jsme chtěli. Měli bychom vědět, že lvice, než uloví antilopu, vyběhne osmkrát naprázdno – a není z toho frustrovaná. Ví, že to je život.

Všechny vás zdraví pan doktor Radkin Honzák, dle vlastních slov: „podmíněně zdravý třetím rokem.“

 

Toužíte i Vy pokročit na své cestě za radostí a zdravím a nechcete už na to být sama?
Tady Vám můžu pomoci. 

Helena Hrachová
„Pomáhám ženám najít v nemoci novou příležitost a vrátit radost do života. Ukáži i vám cestu Vědomého uzdravování. Zajímá vás, kdo je Helena?>>
  • Získejte konkrétní tipy a udělejte 1. krok naproti vašemu zdraví.
  • Naučte se například, jak stopnout destruktivní myšlenky ve vaší hlavě.
Komentáře